List of 2013-2014 student achievements

.

.

.

Class I and II

 

Memory game                                                  Drawing Colouring                           Calligraphy (English-Hindi)

 

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

1st

I B

Rehan Meghani 1st I E Kavya Parmar 1st I A Moxit Doshi
2nd

I B

Udayraj wala 2nd II B Saiyada Ahmad 2nd I F Rushiraj Gohil
3rd

I C

Yug Rathod 3rd I C Anirvinya Parida 3rd II B Isha Shah
1st

II B

Vishakha Mandaliya 1st II B Vishakha Mandaliya
2nd

II F

Devarsh Chapaneri 2nd I B Udayraj Gohil
3rd

II B

Isha Shah 3rd II D Meetraj Gohil

 

Rakhi Decoration                                       Story Telling (English)                                   Shloka Recitation

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

1st

I B

Niyati Chauhan 1st

II B

Vishakha Mandaliya 1st I B Yashvi Bhagtaliya

2nd

I E

Aakarsh K. Amrit 2nd

II A

Neel Joshi 2nd I C Kanishka Shukla

3rd

I E

Raj V. Raval 3rd

II C

Esha Raval 3rd I D Devangi Gadhvi

1st

II A

Bhavya Patel 1st II A Jatush Vadera

2nd

II B

Shrey Nayakpara 2nd II B Vishakha Mandaliya

3rd

II F

Dhairya Vora 3rd II E Anjali Bhatt

 

Show & Tell                                                                        Fancy Dress

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

1st

I C

Hir Sanchaniya 1st I B Yashvi Bagthaliya
2nd

I D

Khushi Shah 2nd I F Aradhna Kukreja

I D

Pranjal Jhelda 3rd I F Hasti Bhadiyadra

3rd

I E

Shrimay Tarela 1st II A Dishant Chapaneri
1st

II A

Dishant Chapaneri 2nd II A Neel Joshi
2nd

II B

Punita Rao 3rd II B Vishakha Mandaliya

II B

Vishakha Mandaliya
3rd

II A

Neel Joshi

II E

Anjali Bhatt

Class III

Drawing Colouring                                           Presentation – Paint & Brush                      Best Out of Waste

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

1st

III A

Shreya Maheshwari

1st

III A Kavya Doshi

1st

III B Veer Mehta

2nd

III A

Shreeya Pujara

2nd

III B Pradhuman Solanki III B Krish Shah

3rd

III B

Krish Shah

3rd

III A Raj Suhandani

2nd

III A Rathin Mehta
III A Kavya Doshi
3rd III A Shreya Maheshwari
III C Prasen Nikte

 

Rakhi Making                                                 Science  Quiz

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

1st

III  A

Krishna Shah 1st III D Fatima K
2nd III A Shreya V. Maheshwari III D Rudrajeet Gohil
3rd III C Dhruvi H. Sarvaiya III D Kirtan Patel
III D Prarthana Ghelda

 

Spell Bee                                                             English Speech Competition

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

1st

III D

Jayveersingh Zala

1st

III A Shreya Pujara

2nd

III D

Ashwin Gupta

2nd

III C Saher Abbas

3rd

III D

Alfina Julaya

3rd

III B Kashish Bariya

 

Class IV

Best out of waste                                            Hindi Essay Writing                              Presentation – Myself

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

1st

IV C

Kushal Mendpara

1st

IV A Bilkish Bhojani

1st

IV A Shruti Anand

IV A

Kshitij Gupta

2nd

IV A V. Yuvraj

2nd

IV A Darshan K.

2nd

IV B

Pushti Vora 3rd IV A Pal D. Patel

3rd

IV B Vraj Kanakiya

3rd

IV C

Manushi Bhayani IV E Vipulkumar Gupta

 

Rakhi Making                                                English Story Telling                                             Quiz

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

1st IV A Kshitij Gupta 1st

IV E

Soham Pagar

1st

IV A

Kshitij Gupta
2nd IV A Tirtha Phade 2nd

IV A

Umesalma D

2nd

IV A

Parshva Salot
3rd IV A Smit H. Mehta 3rd

IV B

Krutarth Vyas

3rd

IV A

Sandipan C.

 

Spell Bee                                                             Drawing Colouring

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

1st

IV A

Shruti Anand
2nd

IV A

Pal Patel
3rd

IV A

Keyur Patwala

 

Class V

Best out of waste                                            English Speech Competition                        Quiz

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

1st

V B

Krish Dholeria 1st V D Vaibhavi Thorve

1st

V A

Ayush Tripathi
2nd

V C

Raghav Gupta 2nd V C Hetanshi Rathod

2nd

V E

Vedant Tarale

V A

Afrin Lakhani 3rd V C Dhruva Raval

3rd

V A

Harsh Patel
3rd

V B

Sarthak Gohel V C Yashraj Chudasama(Consolation)

V B

Vishnu Gupta

 

Rakhi Making                                                     Spell Bee                                                             Drawing Colouring

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

1st V B Het N. Trivedi 1st V E Vedant Tarade 1st V C Hetanshi Rathod
2nd V B Dev P. Vyas 2nd V A Deval Shah 2nd V B Ratna Singh
3rd V A Aayush Tripathi 3rd V B Aadi Salot 3rd V E G.K. Ramya

 

 

 

Hindi Essay Writing                                          Power Point – New Year Card

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

1st

V A

Vinit Shah 1st V E Vedant Tarale
2nd

V A

Abhijeet Chauhan Hadiraja Virani
3rd

V C

Kunal Sinh Zala 2nd V C Dhruva Raval
Shreya Shah
3rd V B Aaditya Sahitya
Het Trivedi

 

Classes VI, VII & VIII

English Elocution                                                                                              Science Quiz

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

1st

VIII A

Priyanshi Gohil

1st

VIII B Meet Dhandhukiya 3rd VIII C Ayushi Vasani

2nd

VII A

Suyash Khambhaliya VII D Krutarth Bhatt VII A Shrey Dhamelia

3rd

VII A

Shrey Dhamelia VI C Kuldeep Vaghela VI C Amit Bhist

2nd

VIII E Ami Purohit
VII B Rajvi Bhatt
VI B Umang Gadhiya

 

Best out of waste

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

1st

VI A

Heny Savaliya

1st

VII C

Labdhi Shah

1st

VIII D Zeel Patel

2nd

VI D

Hasan Sheikh

2nd

VII C Ashiyah Fatnani

2nd

VIII A Jagruti Sankhwar

3rd

VI A

Seema Maurya,Bhumi Kukreja

3rd

VII A Khushbu Dholiya,Simran Chuhan

3rd

VIII EVIII D Cheshta KatiyalPratiksha Sarvaiya

 

 

 

 

 

 

Dance Duet                                                                        Power Point Presentation

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

1st

VII A Jyotiraditya , Shrey

1st

VIII C Darshan Gowda

2nd

VIII B Rajal, Advaita VIII A Kunal Mishra

3rd

VII A Umangi, Khushi

2nd

VIII A Ritika Mishra
VIII B Advaita Chauhan

3rd

VII A Parth Rajyaguru
VII A Viram Parekh

 

Debate Competition                                                       English Extempore

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

1st

VIII A

Harshnandini Chudasama

1st

VII B Lokendra Kapilesh

VIII A

Maharshiraj Chudasama

2nd

VII C Ronak Gohil

2nd

VIII C

Darshan Gowda

3rd

VIII A Pratyaksh Maru

VII A

Nilotpal Routray

 

Maths Quiz                                                                        Solo Dance

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

1st

VIII A Harsh Siddhpura

1st

VIII D

Bhavya Gohil
VIII C Parth Khanduri

2nd

VII A

Manushi Dave
VIII B Arpit Chauhan

3rd

VIII B

Vaishnavi Thorve
VIII D Dhrumi Gandhi
VIII E Aman Rashiyani

 

 

 

 

 

 

Classes IX & X

English Slogan Writing                                                    Debate                                                    Extempore

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

1st

IX A

Priyanshi Mehta

1st

X A Dhruval Mehta 1st X A Anushka Bhargava

2nd

IX C

Hemangiba Jethwa X A Aman Singh 2nd IX A Arya Krishnan

3rd

IX B

Kena Agrawal X A Shivani Trivedi 3rd IX C Sonali Gupta

1st

X A

Anushka Bhargava X A Anushka Bhargava

2nd

X A

Margi Shah

3rd

X B

Vishwarajsinh Vegad

 

G.K. Quiz                                                             Hindi Creative Writing                                    Hindi Creative Writing

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

1st

IX D

Varun Vaishnav 1st IX A Karmadeep Vala 1st X A Anushka Bhargava

IX C

Sonali Gupta 2nd IX B Saumya Shukla 2nd X A Apurva Chaudhary

X A

Aman Singh 3rd IX A Kiran Meena 3rd X A Goral Bhatt

 

Classes XI & XII

Debate                                                                 Techno language presentation

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

1st

XII C

Anushree Bhargava

1st

XISc Ayushi V. Toshniwal

3rd

XI C Jayraj Bhambhani

2nd

XI C

Rajvi Trivedi Zumana Zaveri Kusum

3rd

XI Sc

Nishika Singh Smruti N. Kakkad

XII Sc

Harshil Kakkad 2nd XIIC Anushree Bhargav
Prachi Jain

 

Business Quiz                                                            Extempore

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

1st XIIC Unnati Jodhwani 1st XII C Anushree Bhargava
Jignesh Rajai 2nd XI C Nidhi Sata
2nd XIIC Kirtana Nair 3rd XII S Vrinda Anghan
Jayraj Bhambhani

Solo  Dance

Position

& Std

Student’s

Name

1st

XI C

Rajvi Trivedi

2nd

XII C

Harshil Kakkad

3rd

XII C

Unnati Jodhwani

 

English Creative Writing                                                Poem Writing                                    Hindi Creative Writing

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

Position

& Std

Student’s

Name

1st

XII C

Anushree Bhargav 1st XIIC Rajni Pandya 1st X A Anushka Bhargav

1st

XII S

Vrinda Anghan 2nd XIIS Bhakti Salot 2nd X A Karamdeep Vala

3rd

XI S

Meet Shah 3rd XIIS Anandi Solanki 3rd X A Apurva Chaudhry

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Events
Std /Sec Name of the Students
All Rounder I C Utsav Bhalodiya
Best Orator I B Yashvi Bagthaliya
Mathematical Apptitude I A Harshita Vala
I B Khushi Shah
I C Yug Rathod
I D Aastha Desai
I E Shrimay Tarale
I F Vansh Shah
Scientific Apptitude I A Harshita Vala
I B Udayraj Vala
I C Liza Dekhaiya
I D Md. Jaha Hussain
I E Sayandeep Chakraborty
I F Khushi Trivedi
Linguistic Proficiency / English I A Hirvita Parikh
I B Rehan Meghani
I C Gauravi Kothari
I D Pranjal Ghelda
I E Shrimay Tarale
I F Raina Shah
Most Progressive Student I D Rudra Chauhan
Shining Stars I A Afiya Agariya
I B Yashvi Bagthaliya
I C Hir Sanhaniya
I D Dhruv Thavrani
I E Brinda Gandhi
I F Jainil Patel
Best Handwriting I A Dhruvi DholakiyaHet Sonani
I B Niyati ChauhanKrish Makwana
I C Diya ShethAnirvinya Parida
I D Avani MaharAmaan Lakhani
I E Hetv PathakKavya Parmar
I F Jainil PatelRaina Shah
Disciplined Student I A Shiladitya GohilHavish Galot
I B Dhruvi GohilRudra Sinha
I C Liya DekhaiyaShivam Vaghela
I D Alvina SayedParshwar Kamdar
I E Jhanviba GohilMohit Gupta
I F Nishant JambuchaAhuti Saida
Full Attendance I A
I B
I C Anirvinya ParidaJayendra Sankhwar
I D Akshat Shah
I E Princy ShobhashnaMadhav Vaghela
I F Vansh Shah
Best Dressed I A Stuti DaveMoxit Dave
I B Palak SinhaDhruvi Gohil
I C Kanishka ShuklaDevam Sarvaiya
I D Pari PandyaAmaan Lakhani
I E Aakarsh AmritDev Gabbani
I F Devanshi  DaveJainish Mendpara

 

 

 


Events
Std /Sec Name of the Students
All Rounder II B Vishakha Mandaliya
Mathematical Apptitude II A Aayush Mishra
II B Saiyad Ahmed Raza
II C Somankumari Verma
II D Md. Samin Lakhani
II E Vipul Shaiyal
II F Tirth Pandya
Scientific Apptitude II A Lavanya Paliwala
II B Purnita Roy
II C Shakshi Rao
II D Vatsal Gondaliya
II E Brijraj Parmar
II F Dhairya Vora
Linguistic Proficiency / English II A Tanisha Samdani
II B Yashvi L. Shah
II C Hency Lukhi
II D Akshar Bhatt
II E Hiteshri Sarvaiya
II F Aksh Hihoriya
Most Progressive Student II E Drummi Pandya
Shining Stars II A Mauli M. Patel
II B Palak Kumari Singh
II C Maitri Shah
II D Dhyey Savani
II E Dibyansh Shahi
II F Aman Rajpoot
Best Handwriting II A Deepti Meena
II B Parveen Khan
II C Kinja Majiyani
II D Prapti  Shah
II E Pranjal Italiya
II F Kunal Maurya
Disciplined Student II A Krishnaditya Gohil
II B Manas Sutariya
II C Rishi Astik
II D Jiya Kakadiya
II E Bhavya Shah
II F Vishwajeet Sarvaiya
Full Attendance II A
II B Mariyam  HamidaniVishakha MandaliyaDharm Savani
Best Dressed II A Sardius Namchu
II B Khushi Sinha
II C Hemanshi Gohil
II D Aastha Raval
II E Pragati Khetawat
II F Anjani Pandya

 

Events Std /Sec Name of the Students
All Rounder III A Saumya Singh
Hindi Orator III D Daksh Zala
Mathematical Apptitude III B Yash Shah
Scientific Apptitude III A Shreya Maheshwari
Computer Wizard III E Suryanarayan Mandal
Linguistic Proficiency / English III B Pradhuman Solanki
Linguistic Proficiency / Hindi III C Aasav Trivedi
Most Progressive Student III E Sunil Yadav
Shining Stars III A Diya Tejani
III B Kashish Baraiya
III C Ananya Anand
III D Fatema Kapasiwala
III E Suryanarayan Mandal
Best Handwriting III A Atul Mishra
III B Pearl Sukhadiya
III C Rushi BHuva
III D Harsh Sawani
III E Nidhi Vaghasiya
Disciplined Student III A Niljitsinh Gohil
III B Muskan Lakhani
III C Saher Abbas
III D Sarhan Siletiya
III E Yajvraj Tiwari
Full Attendance III A Vedika Gagwani
III B Krish ShahKaushik SamantaPunyaxi Sewani
III C Jitraj Gohil
III D Alfina Sheikh JulayaAshfina Sheikh Julaya
III E Pritam GabaniRudra Patel
Best Dressed III A Keval Pithadiya
III B Aafiya Taibani
III C Parth Bawadiya
III D Maulik Trivedi
III E Divya Nathani

 

 

 

 

 

 

 

Events Std /Sec Name of the Students
All Rounder IV Sandipan Chakraborty
Hindi Orator IV Namrata Meena
Mathematical Apptitude IV Yuvraj Venu
Scientific Apptitude IV Kshitij Gupta
Computer Wizard IV Shreya Pratihari
Linguistic Proficiency / English IV Swapnil Saran
Most Progressive Student IV Anas Jindrani
Shining Stars IV A Bilkish Bhojani
IV B Aayush Anand
IV C Tariq Meena
IV D Aashu Bhatt
IV E Vipul Gupta
IV F Maaz Makani
Best Handwriting IV A Fatima Sakarwala
IV B Om Dihora
IV C Aran Vyas
IV D Khushi Soni
IV E Riddhi Lumbani
IV F Hasti Doshi
Disciplined Student IV A Bilkish Bhojani
IV B Mohit Rajpoot
IV C Krish Visalpara
IV D Vrundaba Sarvaiya
IV E Sohan Pagar
IV F Reza Lakhani
Full Attendance IV A Anuj AgarwalStuti BhattVriti Jagad

Shreya Singh

IV B Ayush SharmaManav KhetawatMann Maniya
IV C Krish VisalparaKushal MendparaManan Viradiya

Pratyksha Yadav

Yash K. Pavasiya

Krutika Chawda

IV D Siddhi KambadDhruvi VaghelaTushar Manglani
IV F Yash Bhatt
Best Dressed IV A Ansh Gandhi
IV B Ayush Dave
IV C Faizan Rayta
IV D Vishwanti Kataria
IV E Mohammad Ghoghari
IV F Riya K. Joshi

 

 

Events Std /Sec Name of the Students
All Rounder V A Nehaba Gohil
Hindi Orator V D Abhijeet Mishra
Mathematical Apptitude V A Mahendi Rajai
Scientific Apptitude V C Dhiraj Sukheja
Computer Wizard V B Het Trivedi
Linguistic Proficiency / English V E Vedant Trivedi
Most Progressive Student V E Mishri Tanna
Shining Stars V A Mohit Upadhyay
V B Mahak Singh
V C Nofil Sheikh
V D Vaibhavi Thorve
V E Vedant Tarale
Best Handwriting V A Sarthak Gohel
V B Aradhana Gohil
V C Wahid Fatani
V D Hem Mehta
V E Ami Singh
Disciplined Student V A Abhijeet Chauhan
V B Khushi Rohida
V C Suresh Sahani
V D Vaibhavi Bhatia
V E Kush Goradiya
Full Attendance V A Mehul ShiyalSarthak GohelShruti Trivedi

Riddhi Padia

Kritiksha Maru

V B Dhiraj KukrejaGautam RamvaniVishnu Gupta
V C Aryan Gadhiya
V D Mahipal Gohil
V E Ramya GHarsh KhanduriMahesh Vala

Avinash Sharma

Vishwaraj Gohil

 

 

 

 

 

 

 

 

Events Std /Sec Name of the Students
All Rounder VI C Abhiram Manoj
Mathematical Apptitude VI A Om Koshiya
Scientific Apptitude VI A Manav Kaneria
Computer Wizard VI D Hardik Dangar
Linguistic Proficiency / English VI A Amey Kunte
Linguistic Proficiency / Hindi VI D Devidayal Singh
Linguistic Proficiency / Gujarati VI A Hetvi Gohel
Linguistic Proficiency / Sanskrit VI A Vainavi Mandora
Most Progressive Student VI D Divyajeet Gohil
Shining Stars VI A Vishwa Patel
VI B Umang Gadhiya
VI C Jagdish Tank
VI D Seema Maurya
VI E Jenish Kalsara
Disciplined Student VI A Zeel Shah
VI B Yash Agrawal
VI C Diya Shah
VI D Alkama Virani
VI E Jigar Makwana
Full Attendance VI A Ayusha VaghelaMrunmayee PatilNidhi Sadariya

Harshvardhan Sarvaiya

VI B Ashish GuptaYash AgrawalStuti Bhojak
VI C Karan Baraiya
VI D Aditi Nath
VI E Gautam Haseja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Events Std /Sec Name of the Students
All Rounder VII B Lokendra Kapilesh
Mathematical Apptitude VII A Vasu Vadhwaniya